Antykoncepcja
Studenci pragną poszerzać horyzonty, uważają się za dorosłych i odpowiedzialnych, ale czy faktycznie tacy są? Ilu z Was przyzna się do przygodnego seksu po sobotniej imprezie? Nadal głośno nie mówi się o sprawach łóżkowych, a wydaje mi się, że czas najwyższy wyjść spod pierzyny i zapalić światło!
Nie jest chyba nikomu obcy temat inicjacji seksualnej, istnieje wiele jej odmian, a oto kilka z nich: dziwny pierwszy seks, seks po pijaku, seks na zgodę, seks pod prysznicem, seks w przebieralni, ostry seks, nudny seks, seks „bo wolna chata”, seks oralny czy seks banalny – kojarzysz co nie co, prawda? Ale czy za każdym razem zadbałeś/aś o zabezpieczenie? Nie sądzę, by rodzice byli dumni, gdybyś zadzwonił pochwalić się niespodzianką, którą zmontowałeś wraz z koleżanką z wydziału. Owszem, ucieszyliby się, ale to chyba nie czas na pakowanie się w pieluchy. Wiedz, że istnieje wiele sposobów antykoncepcji, doczytaj do końca, a być może wybierzesz idealną dla siebie!
Prezerwatywy są głównie robione z lateksu. Niektóre zawierają środki plemnikobójcze. Działają jako mechaniczna bariera przeciwdziałająca bezpośredniemu kontaktowi pochwy z nasieniem, zaraźliwymi wydzielinami genitalnymi, jak również uszkodzeniom genitaliów.
Pigułka hormonalna Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen. Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokują owulację oraz zmieniają błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. To bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, bezpieczna, wygodna w użyciu i niedroga (najtańsze pigułki kosztują około 5 zł). Trzeba jednak codziennie pamiętać o wzięciu tabletki.
Minipigułka Zawiera tylko gestagen. Tabletki łyka się codziennie, bez przerw między opakowaniami. Zagęszcza śluz szyjkowy. Minipigułkę mogą stosować kobiety karmiące i te, którym nie wolno przyjmować estrogenów. Szybciej niż po zwykłej pigułce powraca płodność. Minipigułkę trzeba przyjmować bardzo regularnie, bo nawet trzygodzinny poślizg może sprawić, że będzie nieskuteczna. Niestety może powodować nieregularne cykle, plamienia międzymiesiączkowe.
Plaster antykoncepcyjny Zawiera estrogen i progestagen, które stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Plastry przykleja się co siedem dni. Plaster jest bardzo wygodny, trzeba o nim pamiętać tylko raz w tygodniu. Hormony przenikają bezpośrednio do krwi, a więc nie obciążają wątroby. Ich dawki są mniejsze niż w przypadku tabletki. Klej z plastra czasami może wywołać reakcję alergiczną. Tego typu antykoncepcji nie powinny stosować kobiety ważące powyżej 90 kilogramów. Plaster może się też odkleić.
Wkładka domaciczna (tzw. spirala)Zawiera hormony (uwalniające gestagen) albo miedź. Wywołuje w błonie śluzowej macicy tzw. sterylną reakcję zapalną, co sprawia, że komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć.Spirala antykoncepcyjna to bardzo skuteczna i wygodna metoda antykoncepcji: trzeba o niej pamiętać raz na kilka lat. Wkładka zawierająca miedź może, niestety, powodować obfite miesiączki oraz plamienia międzymiesiączkowe. Zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej i stanów zapalnych jajników. Może wypaść. Podczas zakładania jej czasem dochodzi do uszkodzenia macicy (na szczęście zdarza się to bardzo rzadko).
Zastrzyk antykoncepcyjny Zawiera gestagen. Zastrzyk z tego hormonu wykonuje się raz na trzy miesiące. Hamuje owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę jamy macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej. Ta metoda antykoncepcji jest bardzo skuteczna i wygodna, bo trzeba o niej pamiętać tylko raz na kwartał. Często zmniejsza krwawienia i endometriozę. Jeśli okaże się, że zastrzyk ci nie służy, będziesz musiała poczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie. Może powodować zaburzenia miesiączkowania i tycie, a stosowany długo także osteoporozę. Na powrót płodności trzeba czekać nawet 6–8 miesięcy.
Tabletka "72h"- Antykoncepcja awaryjna Zawiera progesteron, a dokładniej jego syntetyczny odpowiednik - progestagen. Stosowana jest w przypadku, gdy zawiodła jakaś inna metoda antykoncepcyjna (np. pękła prezerwatywa), doszło do gwałtu czy żar uniesień spowodował, że nie użyto żadnej z metod antykoncepcji, a zapłodnienie jest wysoce prawdopodobne. Zadaniem tabletki jest niedopuszczenie do zagnieżdżenia się w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Pigułka zawiera dużą dawkę progestagenów, które wpływają na błonę śluzową macicy i nie pozwalają na zagnieżdżenie. Dochodzi do krwawienia i zapłodniona komórka usuwana jest z organizmu.
Szklanka wody zamiast Zawiera 250 ml wody, którą należy wypić, bądź wylać sobie na głowę.
N.H.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz